Радехівська районна рада
Радехівський район, Львівська область

Як правильно давати гроші в борг

Переглядів: 352

? ?µ?·???»?????°?? ???????????? ?·???±???°?¶?µ???? ?·?° ?·?°?????????? "???? ?????°?????»?????? ???°???°???? ?????????? ?? ?±??????" 

 

 

В рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО» Радехівське бюро правової допомоги консультує

Як правильно давати гроші в борг

http://www.tutkatamka.com.ua/wp-content/uploads/2018/01/7777.jpg

         Кому можна довіряти, а кому ні, визначити важко. Буває, що навіть близькі родичі після позики стають справжніми ворогами. Тому Радехівське бюро правової допомоги радить  захистити себе відразу, навіть якщо ви на сто відсотків впевнені в порядності цієї людини.

      Розповідаємо, як оформити договір позики або боргову розписку і що робити, якщо боржник не повертає грошей.

Укладання договору позики

  Якщо не зафіксувати факт передачі грошей позичальнику, то потім довести, що він їх у вас взяв буде неможливо. А тому слід укласти договір позики, аби уникнути  багатьох негативних наслідків та отримати свої гроші назад.

   Даному варіанту варто віддати перевагу тому, що в контракті можна детально визначити всі найважливіші моменти угоди: обов'язки сторін, штрафи і пені, терміни і так далі.

     Отже, у договорі позики за несвоєчасне повернення грошей можна встановити покарання у вигляді штрафу та/або пені. Договір позики за загальним правилом вступає в силу з моменту передачі грошей, але інше може бути зазначено в самому тексті угоди. Форма договору позики схожа з формою розписки. Тобто угоду можна скласти як в простій письмовій формі, так і завірити нотаріально. У більшості випадків достатньо першого варіанту. За умови правильності оформлення договору він є повноцінним доказом наявності боргу.

Борг під розписку

      Це найбільш зручний спосіб оформити позику. Наявність розписки значно збільшує шанси отримати назад видані в борг гроші. Питання лише в тому, щоб розписка була написана без помилок.

     На жаль, на практиці досить часто підписують такі розписки, з яких зовсім нічого не зрозуміло: хто видав кошти, хто їх отримав, хто і коли повинен борг повернути. Навіть на швидку руку «накидана» без помилок розписка вже виступає доказом того, що гроші були видані в борг. І в разі виникнення конфлікту і подальшого його розгляду в суді подібні розписки використовують без будь-яких проблем.

     У розписці повинні бути наступні дані: прізвище, ім'я, по батькові кредитора і позичальника , інформація з паспорта (де проживає, номер паспорта і так далі), на який період надається позика, скільки грошей видається в борг, коли необхідно сплатити позику, реквізити розписки (місто і дата) та підпис позичальника.

      Ще один варіант оформити розписку - звернутися до нотаріуса, який сам відредагує текст документу, а підпис позичальника затвердить печаткою в законному порядку. Реєстрація розписки в нотаріальній конторі є абсолютно добровільною справою. І це робиться з однією-єдиною метою: щоб позичальник не зміг від документу відмовитися. Оскільки один екземпляр розписки зберігається у нотаріуса, це означає, що дублікат при знищенні документу зуміє отримати як будь-яка зі сторін, так і суд.

Відмова повернення боргу

      Якщо ж позичальник віддавати позику відмовляється, то можна сміливо звертатися з позовом до суду. Але важливо зробити це протягом 3 років, бо на вимоги про повернення боргу поширюється строк позовної давності. І якщо ці 3 роки пройдуть, то кредитору з грошима можна буде попрощатися.

     Що стосується передачі коштів в борг під чесне слово, то такі ситуації зустрічаються рідко. Під обіцянку часто гроші позичають родичам або хорошим друзям, тому розписки і не беруть. Однак слід розуміти, що ситуації трапляються різні, а без розписки повернути борг буде просто неможливо.

    Більш детальну інформацію з даного питання та з будь-яких правових питань мешканці Радехівського району   мають змогу отримати в Радехівському бюро правової допомоги за адресою:  м. Радехів, пр.Відродження,7, тел. (03255) 4-10-79

« повернутися до списку новин